۱۴۰۲ دوشنبه ۲۰ آذر

اولین گزارش عملکرد هیات مدیره کانون

تاریخ: 1396/12/24

شماره: 96/282 

                                                                                       بسمه تعالی                                                                           

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت اعضای محترم کانون سردفتران ازدواج و طلاق و آرزوی سالی پرخیر و برکت پیرو عهد و وعده قبلی و بنا به وظیفه بدین‌وسیله گزارش عملکرد و فعالیت هیات مدیره کانون سردفتران ازدواج و طلاق در مدت 2 ماه ابتدائی تقدیم می‌گردد.

مقدمه

متعاقب برگزاری چهارمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون در تاریخ  1396/10/11 و انتخاب اعضای هیات مدیره، فعالیت هیات مدیره بلافاصله آغاز و چون مشکلات صنفی و راهکارهای رفع آنها چند ماه قبل از انتخابات توسط کارگروه احصاء شده بود در نتیجه بدون فوت وقت اقدامات اجرائی شروع گردید.

در اولین جلسه هیات مدیره به تاریخ 1396/10/28 انتخابات داخلی برگزار و سمت اعضای هیات مدیره با اکثریت مطلق آراء تصویب شد.

در تاریخ 1396/11/18 جلسه تودیع و معارفه تشکیل و با تودیع هیات مدیره قبلی هیات مدیره جدید معارفه گردید.

بخش اول: اقدامات مربوط به ساختار سازمانی کانون

1- تدوین و تصویب آئین‌نامه اجرائی کانون

تصویب آئین‌نامه اجرائی کانون که از دوره اول معطل مانده بود و عدم تصویب آن عملا بسیاری از اقدامات را در هاله‌ای از ابهام قرار می‌داد در دستور کار قرار گرفت و بعد از بررسی‌های فراوان و تعیین کارگروه ویژه که تقریباً به مدت 20 روز مشغول تدوین بودند تهیه و به تصویب هیات مدیره رسید و جهت سیر مراحل اداری به وزارت کشور و سازمان ثبت ارسال گردید.

2- تاسیس کمیسیون‌های داخلی کانون

جهت پیشبرد اهداف کانون هیات مدیره مبادرت به ایجاد 10 کمیسیون بصورت تخصصی با شرح وظایف مشخص نمود و بنا به تجربه و تخصص و ارتباط کاری مسئولین آن‌ها را تعیین تا ظرف زمانی مشخص موظف به انجام مسئولیت‌های محوله باشند.

3- تدوین و تصویب شرح وظایف کمیسیون‌های داخلی کانون

شرح وظایف هر یک از کمیسیون‌های داخلی کانون که در طی مدت شروع فعالیت هیات مدیره مورد مداقه و بحث و بررسی قرار گرفته بود تصویب و به مسئولین کمیسیون‌ها ابلاغ گردید.

4- طراحی آرم و نشان کانون

آرم و نشان سازمانی یکی از شاخصه های لازم و مهم هر تشکیلاتی است که متاسفانه طراحی نشده بود  لذا با توجه به اهمیت آن ساعت‌ها کار کارشناسی و فنی در خصوص طراحی آرم و نشان کانون صورت گرفت و به تصویب هیات مدیره رسید. دلایل توجیهی نشان کانون بدین شرح می‌‌باشد: حاشیه کناری آرم برگرفته از محراب است که موید جایگاه معنوی و روحانی دفتر ازدواج و طلاق است و وجود دفتر ثبت و قلم تحریر که موید ابزار کار دفتر ازدواج و طلاق می‌باشد.

5- کارت شناسایی اعضاء

انعقاد قرارداد با شرکت سروش آسایش ایرانیان جهت طراحی، تهیه و ارسال کارت شناسایی اعضای کانون به نحوی که در عین شکیل بودن کارت، بیشترین کارایی را داشته باشد. لذا کارت چند منظوره هویتی و بانکی تصویب تا در اختیار اعضای کانون  قرار گیرد.

6- طراحی و راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی کانون با بهترین کیفیت و کارائی که امروزه سایت هر سازمان بعنوان ویترین و نمادی است از سازمان مربوط در عرصه شبکه مجازی.

بخش دوم:  اقدامات عمومی هیات مدیره

1- اقدام جهت رفع مشکل تجمع دفاتر طلاق در کنار دادگاه‌های خانواده 

یکی از طرح‌های کلان هیات مدیره رفع این مشکل در دوران مسئولیت سه ساله که قبلا هم اعلام شده است، در این زمینه طرح هیات مدیره مشتمل بر سه قسمت:

الف) ایجاد محدودیت برای دفاتر طلاق در مجاورت دادگاه خانواده که در شهر تهران به نتیجه رسید.

ب) جلوگیری از ابلاغ حضوری دادنامه به زوجین و ابلاغ بصورت الکترونیکی که مذاکرات و مکاتبات مفصلی با روسای مجتمع خانواده انجام شده و ادامه روند آن تا حصول نتیجه به سال بعد موکول شده است.

ج) ارسال الکترونیکی دادنامه از دادگاه خانواده به کارتابل دفاتر طلاق که سال آینده از طریق معاونت انفورماتیک قوه قضائیه بصورت جدی پیگیری آن آغاز خواهد شد.

2- پیگیری حذف ارسال فیزیکی اعلامیه به ثبت احوال

که پس از تقاضای هیات مدیره و پیگیری آن پیش نویس بخشنامه مربوطه تهیه و سیر مراحل اداری آن نیز طی شده و جهت امضای نهائی در اختیار ریاست محترم سازمان ثبت قرار گرفته که بزودی امضا و ابلاغ خواهد شد.

3- پیگیری ایجاد و تاسیس شعب استانی کانون

اعتقاد راسخ داریم تاسیس شعب استانی کمک بسیار بالایی در حل مشکلات صنفی در تمام نقاط کشور خواهد داشت که پس از دوندگی مستمر و اخذ موافقت از وزارت کشور اطلاعیه تاسیس شعب استان ها در پایگاه اطلاع رسانی کانون قرار گرفت.

4- اقدام در خصوص حل مشکل دخالت دلال‌ها 

یکی از مشکلات مبتلابه سردفتران ازدواج و طلاق دخالت افراد مختلف به طرق و عناوین مختلف در امر ازدواج و طلاق بود که بحمدالله با توافقات حاصل شده با دادستان کل کشور و اداره کل اماکن نیروی انتظامی مقرر شد به محض تقاضای کانون سریعاً برخورد قانونی انجام شود.

5- معرفی سردفتران ازدواج و طلاق به عنوان استاد در مراکز مشاوره زوجین

پیرو مذاکرات صورت گرفته با معاونت محترم سازمان ثبت اسناد و املاک بحمدالله موافقت شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه استفاده از سردفتران ازدواج و طلاق بعنوان استاد، اطلاعات سردفتران متقاضی جهت تدریس اخذ و به معاونت اسناد ارسال شد.

6- حذف دفاتر سنتی طلاق در فاز اول و ازدواج در فاز دوم 

پس از تقاضای هیات مدیره از معاونت محترم سازمان ثبت مبنی بر لزوم حذف دفاتر سنتی و رفع تبعیض با دفاتر اسناد معاونت محترم سازمان با صدور دستور «به قید فوریت» مدیرکل امور اسناد و مدیر مرکز انفورماتیک سازمان را مامور به انجام نمودند که با حضور نماینده کانون و مدیرکل امور اسناد و مدیر انفورماتیک سازمان جلسات مفصلی تشکیل و پس از اعلام نتیجه جلسات مبنی بر محیا بودن حذف دفاتر سنتی جهت اخذ تکلیف به ریاست محترم سازمان ثبت گزارش شد.

7- بازرسی و تحویل دفتر و سند به کانون

هیات مدیره طی شرحی از اداره کل ثبت تهران تقاضا نمود بخش اعظمی از موارد بازرسی و تحویل دفتر و سند به کانون واگذار گردد که با صدور دستور مدیرکل محترم اداره ثبت تهران کارگروهی جهت بررسی تقاضای کانون و ایجاد راهکارهای قانونی تشکیل شد که نتیجه قطعی آن به سال بعد موکول گردید و فعلا بنا به اظهارات شفاهی اداره ثبت تهران با انجام بازرسی کلی توسط کمیسیون بازرسی کانون موافقت نموده است.

8- مخالفت با طرح شورای عالی انقلاب فرهنگی

شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور کاهش طلاق مبادرت به تهیه طرحی نموده که بموجب بخشی از آن، دفاتر ازدواج از تحویل نکاحیه به زوجین قبل از شرکت ایشان در جلسات مشاوره امتناع نمایند که بحمدالله طی لایحه‌ای مفصل که در پایگاه اطلاع رسانی کانون موجود است مخالفت کانون با این قسمت از طرح رسماً اعلام گردید.

9- تشکیل شورای عالی حقوقی

با توجه به تغییر مکرر قوانین و نظامنامه و بخشنامه‌‌ها موارد زیادی وجود دارد که منجر به اعمال سلیقه‌های متفاوت در ادارات سازمان ثبت در خصوص ازدواج و طلاق شده است که هیات مدیره ضمن انتقال این مشکل به اداره کل امور اسناد مقرر شد از جانب کانون کلیه موارد ابهامی جمع آوری شود تا به دستور ایشان با تشکیل شورای عالی حقوقی در سازمان ثبت نسبت به رفع ابهام از موارد و ایجاد وحدت رویه اقدام شود که کمیسیون حقوقی کانون در حال جمع آوری موارد می‌باشد.

10- طرح ساماندهی ازدواج های موقت

علاوه بر انجام کلیه موارد اعم از اداری و صنفی و ... یکی از سه طرح کلانی که هیات مدیره قصد دارد در مدت مسئولیت خود انجام دهد طرح ساماندهی در تنظیم و صدور سند عادی ازدواج موقت است که بحمدالله با جدیت تمام و تشکیل 5 کارگروه خبره در حال انجام است که ان شالله در زمان مناسب اطلاع‌رسانی خواهد شد، چرا که طرحی بسیار عظیم و مهم است که در صورت تحقق و اجرائی شدن آن عملاً یک قسمت به خدمات دفاتر ازدواج اضافه خواهد شد همانند دفتر ازدواج که پس از اخذ ابلاغ طلاق از دو مزیت برخوردار می‌گردد.

در راستای پیگیری و حل مشکلات فوق‌الذکر دیدارهایی بدین شرح با مسئولین مربوطه صورت پذیرفت:

* دیدار با مدیر کل محترم امور اسناد سازمان ثبت جناب آقای مرادی

* دیدار با مدیرکل محترم ثبت اسناد و املاک استان تهران جناب آقای سعادتیان

* دیدار با معاونت محترم سازمان ثبت جناب آقای هاشمی مقدم

* دیدار با جناب آقای شوشتری سرپرست محترم مجتمع قضایی شهید باهنر تهران

* دیدار با جناب آقای عموزادی سرپرست مجتمع قضائی خانواده 2

* دیدار با جناب آقای شادفر سرپرست محترم مجتمع قضائی 1

* دیدار با جناب آقای دکتر قره سید معاون حقوقی وزیر دادگستری

* دیدار با ریاست محترم سازمان ثبت که روز یکشنبه 1396/12/27 انجام خواهد شد.

 

بخش سوم: اقدامات انجام شده توسط کمیسیون‌های داخلی کانون

کمیسیون حقوقی قضائی

گزارش عملکرد کمیسیون حقوقی طی نامه شماره 96/867 مورخ 1396/12/22 به هیات مدیره واصل که بموجب آن اعلام شده از تاریخ 1396/12/10 کمیسیون ماموریت یافته ظرف مدت دوماه کلیه موارد ابهامی در مسائل ثبتی و حقوقی و شرعی را جمع آوری و جهت اقدامات بعدی به هیئت مدیره گزارش نمایند که در حال انجام است همچنین متن سند عادی ازدواج موقت توسط کمیسیون تنظیم و ارائه شده و اعضای کمیسیون دائما در حال پاسخگوئی به سوالات حقوقی و ثبتی همکاران می‌باشند.

کمیسیون طرح و برنامه

گزارشی از عملکرد کمیسیون تا این تاریخ واصل نشده و مسئول محترم کمیسیون متعهد شدند تا پایان سال جاری گزارش را ارسال کنند.

کمیسیون رفاهی، درمانی و ورزشی

گزارش کمیسیون رفاهی بموجب نامه شماره 00/96 مورخ 1396/12/23به هیات مدیره واصل شده که بموجب آن جهت رفاه حال سردفتران اقداماتی به شرح زیر انجام شده است:

1- مکاتبه با بیش از 40 مجموعه اقامتی، ورزشی و درمانی در خصوص استفاده سردفتران، کارکنان دفاتر و خانواده های ایشان در این مجموعه ها با تخفیفات ویژه.

2- انعقاد قرارداد قطعی و انتشار اعلامیه قرارداد در سایت رسمی کانون با مراکز زیر:

** مجتمع اقامتی نسیم مشهد

** هتل بوستان سرعین

** مجتمع هتل و آب درمانی ارشاد سرعین

** استخر و سونای آب‌های طلایی

** هتل آپارتمان آرنیکا شیراز

** هتل آتی مشهد

** هتل آپارتمان پارمین مشهد

** استخر و سونای نارسیس تهران

3- همكاری با كمیسیون انفورماتیك جهت راه‌اندازی سایت كانون

کمیسیون آموزش و پژوهش

گزارش عملکرد کمیسیون طی نامه شماره 102/96 مورخ 1396/12/24 به هیات مدیره واصل شده که حکایت از اقدامات به شرح زیر دارد:

1- جهت ادامه تحصیل سردفتران محترم عضو کانون در مقطع دکتری با ریاست محترم دانشگاه علامه طباطبایی و معاونت محترم پژوهشی آن دانشگاه و همچنین با ریاست محترم دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران و همچنین ریاست محترم پژوهشکده تاریخ علم وابسته به دانشگاه تهران نامه نگاری شد و درخواست کانون با امضای رییس محترم کانون سردفتران ازدواج و طلاق به نامبردگان تسلیم شد.

2- معاونت محترم پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی درخواست ارائه شده را به دانشکده الهیات و معارف اسلامی و ادبیات و زبانهای خارجه و همچنین به دانشکده حقوق و علوم سیاسی احاله کرده تا دانشکده های مزبور درخواست این کانون را بررسی و اعلام نظر کنند. علیرغم پیگیریهای مکرر هنوز جوابی از سوی دانشکده های مشارالیه به معاونت پژوهشی ارسال نشده است.

3- در خصوص درخواست ارائه شده به دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران و پژوهشکده تاریخ علم دانشگاه تهران، نیز درخواست مزبور توسط دانشکده و پژوهشکده به معاونت پژوهشی دانشگاه تهران فرستاده شده ولی هنوز معاونت پژوهشی اعلام نظر نکرده است.

کمیسیون امور استان‌ها

گزارش عملکرد کمیسیون طی نامه شماره 96/04/23 مورخ 1396/12/24 به هیات مدیره واصل و بدین شرح می‌باشد:

1- استان البرز: انتخابات برگزار و شعبه استانی افتتاح گردید.گزارش روند برگزاری انتخابات استان البرز به پیوست تقدیم می‌گردد.

2- استان آذربای‌جان‌شرقی: جلسات مقدماتی تشکیل و نماینده کانون مشخص گردیده و با اداره کل استان رایزنی شده و نهایتا تاریخ 1397/1/22 برای برگزاری انتخابات مشخص گردیده است.

3- استان آذربای‌جان‌غربی: نماینده کانون مشخص گردیده و با ثبت رایزنی شده است و جلساتی نیز بین سردفتران در این خصوص برگزار شده است ولی به دلیل استقبال کم از سوی سردفتران نیاز به جلسات و هماهنگی بیشتر می باشد که در دست اقدام است.

4- استان فارس: با جناب اقای یوسفعلی ریاست محترم جامعه سردفتران استان مذاکره و موافقت اولیه کسب شده است و قرار بر معرفی یک نفر به عنوان نماینده از طرف ایشان برای صدور ابلاغ نماینده کانون برای مهیا کردن مقدمات برگزاری انتخابات می باشد که متاسفانه تاکنون از طرف ایشان اقدامی صورت نگرفته است و در حال پیگیری می‌باشد.

5- در استان‌های اردبیل، مازندران، گیلان، همدان، بوشهر، هرمزگان، کهکیلویه و بویراحمد و سمنان نیز با برخی سردفتران رایزنی و مذاکره شده است تا جلساتی بین سردفتران تشکیل گردیده و به نوعی اطلاع رسانی و هماهنگی و ایجاد انگیزه در ایشان برای برگزاری انتخابات و تشکیل کانون در استانهای مذکور صورت گرفته و در حال پیگیری می‌باشد.

جهت اطمینان مجدداً عرض می‌گردد در طول سال 1397 باتوکل بر خداوند سعی خواهد شد مطابق دستور ریاست محترم هیات مدیره تمام شعب استانی فعال خواهند شد.

کمیسیون امور اداری

گزارش رسمی از عملکرد کمیسیون واصل نشده ولی بنا به اظهار شفاهی مسئول محترم مقدمات لازم جهت تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری فراهم شده که در سال جدید رسما اقدام خواهد شد.

کمیسیون امور اقتصادی مالی

گزارش رسمی کمیسیون طی نامه شماره 96/05/23 مورخ 24/12/1396 به هیات مدیره واصل و به شرح زیر می‌باشد:

احتراما گزارش عملکرد کمیسیون اقتصادی کانون در خصوص دستور شفاهی حضرتعالی مبنی بر پیگیری عقد قرارداد با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای پروژه اکباتان به شرح ذیل تقدیم می‌گردد:

تا کنون دو جلسه حضوری با مسئولین محترم بنیاد و پروژه مذکور در این خصوص برگزار و به صورت مداوم پیگیری تلفنی نیز در دست اقدام است.

جلسه اول که به شرح و توضیح پروژه مذکور توسط مهندس قلی نواز معاون محترم پشتیبانی شرکت و ارائه مستندات پروژه (که حضورا تقدیم حضرتعالی شده است) گذشت و مقرر گردید پیش نویس قرار داد مطابق رایزنی صورت گرفته به صورت اقساط 48 ماهه و با پیش پرداخت 20درصد توسط ایشان تنظیم و جهت امضا تقدیم حضرتعالی گردد که متاسفانه با تماس تلفنی جلسه دومی نیز در نظر گرفته شد و در خصوص نحوه تحویل و پرداخت و بلوکهای اماده قرارداد با حضور مهندس قلی نواز و مهندس سعیدی تشکیل جلسه و در خاتمه مقرر گردید نهایتا تا یک هفته قرارداد اماده امضا گردد که تا کنون متاسفانه این اقدام صورت نگرفته و اخرین پیگیری تلفنی با مهندس قلی نواز حاکی از این است که در سال 96 امکان عقد قرارداد تا اخر تعطیلات به دلیل هجم کاری ایشان مقدور نیست .

کمیسیون اطلاع رسانی آمار و انفورماتیک

گزارش کمیسیون بموجب نامه شماره 01/96 مورخ 1396/12/22 واصل شده که بشرح ذیل می‌‌باشد:

1- تدوین شرح وظایف كمی‌سی‌ون اطلاع‌رسانی‌، آمار و انفورماتیك

۲- اخذ اطلاعات سردفتران ازدواج و طلاق كل كشور جهت طبقه‌بندی‌

۳- طبقه‌بندی‌ اطلاعات سردفتران و ادغام اطلاعات جداگانه سردفتران

4- طبقه‌بندی‌ دفاتر ازدواج و طلاق تهران در 5 منطقه شمال، جنوب، شرق، غرب و مركز

۴- انتشار چگونگی‌ جستجوی‌ سردفتران ازدواج در سامانه ثبت طلاق و دیگر مطالب آموزشی‌

۵- طراحی‌ و اجرای‌ سایت جدید كانون و تامین محتوای‌ آن و حفظ سایت قبلی‌ جهت استفاده از مطالب آن و ارج نهادن به تلاش پیشینیان

6- درج اخبار جدید كانون در سایت و اطلاع رسانی‌ به اعضاء محترم

7- ثبت نام از اعضاء و پیگیری‌ پرداخت حق عضویت و فعال نمودن كاربری‌ اعضاء و تشكی‌ل پرونده مجازی‌

8- بررسی‌ فنی‌ سایت و تهیه لیست ایرادات و رفع این ایرادات در چندین نوبت

کمیسیون مجلس

گزارشی از عملکرد کمیسیون به هیات مدیره واصل نشده است.

 کمیسیون بازرسی و حل اختلاف

گزارش عملکرد کمیسیون طی نامه شماره 387/96 مورخ 1396/12/24 به هیات مدیره واصل شده که بموجب آن : گزارش فعالیت کمیسیون بازرسی,نظارت و حل اختلاف بشرح ذیل اعلام می‌گردد:

۱ - ابتدا شرح وظایف پیشنهادی کمیسیون تهیه و تقدیم گردید.

۲- به پیشنهاد دوستان و قبول زحمت جناب آقای محمدی دفاتر تهران به ۵ منطقه تقسیم گردیده است.(البته این تقسیم بندی با همفکری دوستان تکمیل خواهد شد.)

۳- درجلسه اخیر ۵ نفر از همکاران محترم به عنوان نماینده کمیسیون در مناطق پیشنهاد گردیدند.

۴- چک لیست بازرسی کلی در حال تهیه می‌باشد. (البته تکمیل آن به ابلاغ حکم مسوولیت و مشخص شدن حدود اختیارات و همچنین نحوه تفویض اختیار اداره ثبت تهران بستگی دارد)

۵- در خصوص اجرای تصمیم ابلاغی, جلسه ای با جناب آقای حسینی ابهری و مشاوره با جناب آقای آقایی در خصوص سند عادی ازدواج موقت تشکیل و مواردی پیشنهاد گردید.

۶- برنامه در دست اقدام نیز تهیه فرم ثبت شکایت مردمی وفرم گزارش بازرسی می‌باشد.(این امر بعد از تصویب لوگوی کانون نهایی خواهد شد)

 

در پایان ضمن آرزوی سالی پرخیر و برکت برای همکاران و مجموعه صنف و التماس دعای فراوان از همکاران محترم منتظر ارسال انتقادات و پیشنهادات هستیم.                                                                                          و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

                                                                           هیئت مدیره کانون سردفتران ازدواج و طلاق