۱۴۰۲ دوشنبه ۲۰ آذر

ابلاغ شرح وظايف هيئت مديره و كميسيون‌های كانون در سال 1397

بازدید 17664 تاریخ دوشنبه 6 فروردین 1397

شماره: 97/284

تاريخ: 6/ 1/ 1397

بسم الله الرحمن الرحیم

اعضای محترم هیئت مدیره و مسئولین محترم کمیسیون‌ها

باسلام و تحیت

احتراماً با صلوات بر محمد و آل محمد و عرض تبریک سال نو خط‌مشی و رئوس برنامه‌های کانون برای سال 1397 به شرح ذیل ابلاغ می‌گردد، قبل از بیان موارد لازم به تاکید است سال جدید برای کانون سالی بسیار مهم و حیاتی خواهد بود، خدا رو شکر قبل از سال جدید توانستیم آئین‌نامه اجرائی کانون و شرح وظایف کمیسیون‌ها که بسیار مهم و حیاتی بود را تهیه و تصویب کنیم تا در سال جدید با خیالی راحت صرفاً به امور اجرائی بپردازیم.

همکاران عزیز؛ باید قبول کنیم شرعاً و اخلاقاً اجازه نداریم همانند قبل از دوران عضویت به تعطیلات، تفریح و... برسیم بلکه به جهت سنگین بودن امانتی که بر عهده گرفتیم اگر در دوران عضویت خصوصاً اوایل آن حداقل 8 ساعت در شبانه روز برای کانون وقت نداشته باشیم نه تنها امیدی به موفقیت نباید داشت بلکه مدیون اعضای محترم کانون نیز خواهیم شد چراکه اولا با اختیار و اراده وارد این عرصه شدیم ثانیا به تمام مشکلات صنف واقف بودیم در نتیجه هیچ بهانه‌ای برای عدم موفقیت وجود نخواهد داشت الا اینکه خدای نکرده در انجام وظایف کوتاهی کنیم کما اینکه در پیام اولیه اینجانب خطاب به اعضای محترم کانون صراحتاً قید شده در صورت عدم موفقیت، عامل آن فقط عدم توانائی بنده خواهد بود.

به جهت وجود انبوهی از مشکلات صنفی از دست رفتن حتی یک روز موجب غفلت و پشیمانی خواهد شد که فایده‌ای نیز در بر نخواهد داشت، در برنامه‌ریزی انجام شده می‌بایست دیروز بعنوان اولین روز اداری سیاست‌های کاری ابلاغ می‌شد ولی چون در مدت تعطیلات مشغول نوشتن لایحه دفاعیه جهت صدور بخشنامه حضور نماینده کانون در دادگاه انتظامی بودم و تکمیل آن تا آخر وقت دیروز بطول انجامید عملا ابلاغ شرح وظایف به امروز موکول شد.

همه ما مسلمانیم و قبول داریم وعده خداوند صدق است آنجا که فرمود: «ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم» این حکم برای غیر ما نیست بلکه با این دید و اعتقاد عمل کنیم که مصداق این آیه شریفه فقط ما هستیم تا با انرژی حاصل از تحقق وعده الهی سریع‌تر به نتیجه برسیم نه تنها اعتقاد قلبی که با اعتقاد عملی و راسخ قدم برداریم وقتی همت کردیم وقتی برنامه‌ای مدون و هدفمند داریم – که بحمدالله انجام شده – باید قیام کنیم تا خداوند نیز به وعده خود عمل کند، به وحدانیت حضرتش قسم در صورت قیام تمام لوازم را خودش فراهم خواهد کرد چراکه او مسبب الاسباب است.

ذکر داستانی از حضرت سلیمان نبی در این مقوله خالی از لطف نیست. روزی حضرت سلیمان مورچه‌ای را در پای کوهی دید که مشغول جابجا کردن خاک‌های پایین کوه بود. از او پرسید: چرا این همه سختی را متحمل می‌شوی؟ مورچه گفت: معشوقم به من گفته اگر این کوه را جابجا کنی به وصال من خواهی رسید و من به عشق وصال او می‌خواهم این کوه را جابجا کنم. حضرت سلیمان فرمود: تو اگر عمر نوح هم داشته باشی نمی‌توانی این کار را انجام بدهی. مورچه گفت: تمام سعی‌ام را می‌کنم. حضرت سلیمان که بسیار از همت و پشت کار مورچه خوشش آمده بود برای او کوه را جابجا کرد مورچه رو به آسمان کرد و گفت: خدایی را شکر می‌گویم که در راه عشق، پیامبری را به خدمت موری در می‌آورد.

بله دوستان عزیز وقتی عاشقانه قدم گذاشتیم و نیتی جز خدمت نداریم وقتی بجای دریافت حقوقی ناچیز، اجرت خدمت را به خدا واگذار کردیم و از همه مهم‌تر وقتی به خدا توکل کردیم تجسم واقعی «حسبنا الله و نعم الوکیل، نعم المولا و نعم النصیر» کار ساده‌ای خواهد بود و این همان تحقق وعده الهی است که فرمود: قیام در جهت احقاق حق کنید تا یاریتان کنم. وقتی خداوند جهت تحقق اهداف الهی حتی پیامبرش را مامور می‌کند در خدمت موریانه باشد آیا یک یک مسئولان عالی رتبه سازمانی را مامور نمی‌کند در خدمت انسانی باشند؟ همین قضیه در دنیای واقعی و امروزی نیز کاملا مشهود است همه شما در این مدت دو ماهه نوع برخورد و عملکرد مقامات محترم و عالی رتبه سازمان ثبت را با مجموعه کانون و شخص حقیر به عینه مشاهده کردید مبادا تصور کنید که  محبت ایشان بخاطر لطف و محبتی بوده که به حقیر دارند، اصلاً و ابدا که این اعتقاد عین کفر است، بلکه واقعیت آن است که نیت و هدف اعضای هیات مدیره برای ایشان محرز شده و ان شاءلله خداوند همانند ماموریتی که به حضرت سلیمان دادند به مسئولین محترم سازمان نیز خواهند داد تا مشکلات ما مرتفع گردد.

کوتاهی ما در خدمت، گناهی نابخشودنی از چند جهت خواهد بود اول اینکه موجب عدم موفقیت در برنامه‌های کانون خواهد شد دوم اینکه موجب کسر اعتبار ایجاد شده کانون در بین اعضا و سازمان می‌گردد و سوم اینکه مستوجب عقوبت اخروی خواهیم شد مضافاً اینکه ممکن است حل مشکلات ما را به یک قرن بعد موکول کنند کما اینکه نزدیک یک قرن گذشته و مشکلات ما نه تنها حل نشده بلکه بیشتر و بیشتر نیز شده است و در یک کلام سعی کنیم حق الناس بر گردن‌مان نماند که هیچ راهی برای بری‌الذمه شدن آن وجود ندارد.

به همین منظور از مسئولین محترم کمیسیون‌ها تقاضا دارم چنانچه به هر دلیل امکان همراهی ندارند صراحتاً اعلام نموده تا همین ابتدای امر نسبت به تعیین فرد دیگری اقدام شود، هیچ بهانه‌ای برای عدم موفقیت در برنامه‌های ابلاغی پذیرفته نخواهد بود در دو ماه گذشته سه کمیسیون در انجام وظایف محوله تعلل کردند و حتی در گزارش عملکرد سه ماهه هیات مدیره که تقدیم اعضای محترم کانون شد موضوع عدم انجام وظایف ایشان قید گردید تا اعضای محترم کانون بدانند اگر کاری هم انجام نشده باشد با پذیرش مسئولیت و بدون هرگونه دروغ و توجیه و بهانه اعلام خواهیم کرد. گزارش رسمی و مستند کمیسیون ملاک عمل برای تشخیص عملکرد که به فاصله هر سه ماه به هیات مدیره خواهند داد می‌باشد و بدون تعارف و اغماض در صورت عدم ارسال گزارش یا عدم انجام وظایف محوله نسبت به جایگزینی افراد دیگری بجای ایشان اقدام خواهد شد. ان شاءلله که با همت و تلاش مضاعف بتوانیم مشکلات صنف را یکی پس از دیگری مرتفع نموده و بزودی جشن رهائی از مشکلات را برپا کنیم.

الف) اولویت شرح وظایف هیات مدیره در سال 1397

1- تکمیل و اجرائی شدن طرح ساماندهی عقدهای موقت عادی که طرحی بسیار عظیم خواهد بود.(مظفری)

2- پیگیری مستمر جهت اجرائی شدن طرح ساماندهی ثبت وقایع طلاق با وزارت دادگستری و معاونت انفورماتیک قوه قضائیه و سازمان ثبت.(مظفری، زارعی و محمدی)

3- پیگیری و همکاری مستمر با سازمان ثبت جهت حذف دفتر و سند سنتی طلاق که با دستور ویژه معاونت محترم اسناد سازمان ثبت به قید فوریت مقدمات آن قبل از سال انجام شده است.(مظفری و مهدی توکلی)

4- پیگیری و حضور مستمر در سازمان ثبت جهت صدور بخشنامه مبنی بر حضور نماینده کانون در دادگاه انتظامی.(مظفری)

5- عنداللزوم انجام مواردی که ممکن است از جانب سازمان و... به کانون ارجاع شود.

6- پیگیری و حضور در اداره کل ثبت تهران جهت اجرائی شدن واگذاری بازرسی کلی به کانون(فرامرز توکلی)

به همین منظور جهت فراهم کردن زمینه‌های لازم جهت اجرای طرح ساماندهی عقدهای موقت عادی کار گروهی با حضور آقایان: حسینی ابهری، علی اصغر زارعی، مهدی توکلی، ناصر محمدی  با مسئولیت جناب آقای حسینی ابهری تشکیل می‌گردد تا ظرف یک ماه گزارش کاملی از چگونگی اجرای طرح و رصد شدن اقدامات به هیئت مدیره ارائه نمایند.

ب) اولویت شرح وظایف کمیسیون‌ها در سال 1397

1- کمیسیون اطلاع رسانی، آمار و انفورماتیک

1/1- ترسیم نقشه ایران در سایت کانون و نمایان کردن استان‌هایی که اقدام به تاسیس شعبه نموده‌اند و تعداد دفاتر هر استان همانند نقشه‌ای که در سایت enamad.ir موجود است حداکثر تا تاریخ 1/ 2/ 1397.

2/1- بروز نگه داشتن سایت کانون به نحوی که نباید از آخرین بروز رسانی بیش از یک هفته گذشته باشد.

3/1- جمع‌آوری کلیه مشکلات اعضای کانون در خصوص ثبت الکترونیکی وقایع ازدواج و طلاق تا تاریخ 1/ 2/ 1397 و ارائه به واحد انفورماتیک سازمان جهت رفع مشکل و اخذ جواب تا تاریخ 1/ 3/ 1397.

4/1- همکاری با کمیسیون آموزش جهت برگزاری کلاس‌های مجازی جهت ارتقاء سطح علمی اعضای کانون.

5/1- پیگیری مستمر جهت صدور کارت شناسائی و ارسال به نشانی اعضای کانون.

6/1- انجام مقدمات لازم جهت چاپ سر رسید تخصصی برای اعضای کانون به ضمیمه اطلاعات دفاتر ازدواج و طلاق کل کشور و سازمان‌ها و نهادهای مرتبط، بج سینه، پرچم رومیزی کانون و تشریفات و اوراق اداری تا تاریخ 1/ 2/ 1397.

7/1- همکاری با کمیسیون حقوقی جهت جمع‌آوری سوالات تخصصی همکاران به همراه جواب کمیسیون حقوقی جهت درج در سایت و کانال مجازی و عنداللزوم چاپ آن‌ها.

2- کمیسیون آموزش و پژوهش

1/2- برگزاری جلسات آموزشی بصورت مجازی با همکاری کمیسیون انفورماتیک و استفاده از تجارب علمی و فقهی همکاران بصورتی که در سه ماه اول سال باید کلیه موضوعات مربوط به بحث ازدواج و در سه ماهه دوم کلیه موضوعات مربوط به بحث طلاق انجام شده باشد.

2/2- برگزاری همایش علمی و تخصصی و دعوت از اساتید مسلم حقوق خانواده در تهران ظرف شش ماه.

3/2- رایزنی با نهادها و دانشگاه‌های علمی جهت اخذ سهمیه تحصیلی برای اعضا در مقطع ارشد و دکترا حداکثر تا تاریخ 1/ 4/ 1397.

2/4- ایجاد زمینه‌های لازم از جمله تعیین جایزه جهت تهیه و ارسال مقاله توسط همکاران در زمینه‌های مبتلابه.

3- کمیسیون امور استان‌ها

1/3- انجام کلیه مقدمات لازم جهت تاسیس شعبه یا نمایندگی در استان‌های کشور به نحوی که اقلا می‌بایست هر ماه نسبت به تاسیس شعبه در دو استان اقدام شود.

2/3- بدلیل اهمیت وافر تاسیس شعب استانی خصوصاً در بحث اجرائی شدن طرح ساماندهی عقدهای موقت عادی و تعیین نماینده استان در دادگاه انتظامی لازم است ظرف 3 ماه گزارشی از استان‌هایی که هیچ اقدامی جهت تاسیس شعبه نکرده و نمی‌کنند به هیئت مدیره ارسال شود تا جهت اجرائی شدن برنامه‌های کانون در استان، نماینده استان از طریق هیات مدیره کانون منصوب گردد.

4- کمیسیون امور اداری

1/4- جمع‌آوری و طبقه‌بندی کلیه قوانین، بخشنامه‌ها و مستندات موجود در خصوص تکالیف اداری اعضا با ادارات شهرداری، دارائی و... و ارائه به هیئت مدیره تا تاریخ 15/ 2/ 1397

2/4- انجام مقدمات لازم جهت همکاری با اعضای کانون در ارسال اظهارنامه مالیاتی.

3/4- برگزاری جلسه آموزشی بصورت مجازی در خصوص تکمیل اظهارنامه مالیاتی تا تاریخ 1/ 3/ 1397.

4/4- تهیه دادخواست و جمع‌آوری مستندات جهت تظلم خواهی به دیوان عدالت اداری در امور مربوط به عوارض، تابلو و هزینه ثبت احوال و... حداکثر تا تاریخ 15/ 2/ 1397

5- کمیسیون امور اقتصادی و مالی

1/5- تکمیل و انعقاد تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جهت خرید واحدهای  مسکونی مجتمع افق اکباتان با شرایط مناسب برای اعضای کانون حداکثر تا تاریخ 1/ 2/ 1397

2/5- مشاوره به اعضای کانون که از درآمد کمتری برخوردار بوده جهت افزایش درآمد و ایجاد راهکارهای درآمدزایی.

3/5- تهیه روش‌هايی که موجب افزایش درآمد‌زایی خواهد شد و ارائه به اعضای کانون تا تاریخ 1/ 3/ 1397.

4/5- مذاکره با شرکت‌ها و بانک‌ها جهت ایجاد تسهیلات برای اعضای کانون ظرف 3 ماه.

6- کمیسیون حقوقی

1/6- جمع‌آوری و طبقه‌بندی کلیه مشکلات حقوقی و ثبتی و شرعی مبتلابه همکاران تا تاریخ 9/ 2/ 1397 و ارائه به امور اسناد جهت تشکیل شورای حقوقی و پاسخگویی به موارد و نهایتا ایجاد وحدت رویه حداکثر تا تاریخ 1/ 4/ 1397.

2/6- ایجاد بستری مناسب جهت ثبت و ضبط کلیه سوالات تخصصی همکاران به همراه جواب کمیسیون حقوقی و عنداللزوم چاپ موارد به نحوی که کمیسیون موظف است از ابتدا سوالات مربوط به ازدواج و سپس طلاق را در گروه مطرح و پس از بحث و بررسی به همراه جواب در کانال کمیسیون حقوقی به نحوی که قابل دسترس برای همکاران باشد قرار دهد. هر موردی که مفصل بحث شده و جواب آن نیز در کانال قرار داده شده است نباید در گروه مجددا از جانب کمیسیون حقوقی اظهار نظر شود و اعضای کانون نیز می‌توانند با مراجعه به کانال جواب سوال مورد نظر را دریافت نمایند این اقدام حداکثر ظرف سه ماه باید انجام و کانال کمیسیون حقوقی کانون باید حاوی تمام سوالات تخصصی به همراه جواب آن‌ها باشد.

3/6- همکاری با کمیسیون‌های دیگر کانون در خصوص موارد ارجاعی

7- کمیسیون رفاهی، درمانی و ورزشی

1/7- تنظیم قرارداد با مجموعه‌های درمانی جهت استفاده اعضا با شرایط مناسب تا تاریخ 1/ 2/ 1397.

2/7- تنظیم قرارداد با مجموعه ورزشی جهت استفاده همزمان همکاران در روزهای معین از هر ماه و برگزاری مسابقات ورزشی در رشته‌های تنیس روی میز، والیبال، فوتبال.

3/7- تعیین یک روز جمعه در هر ماه جهت انجام ورزش کوه‌نوردی به اتفاق اعضای کانون به همراه تدارک برنامه‌های تشویقی و اعلام در سایت کانون حداکثر تا تاریخ 1/ 2/ 1397.

4/7- تنظیم قرار داد با یکی از شرکت‌های بیمه جهت استفاده همکاران از کلیه خدمات بیمه با اعمال تخفیف‌های مناسب حداکثر تا تاریخ 15/ 2/ 1397.

5/7- تنظیم قرارداد با یکی از شرکت‌های معتبر فروشگاهی نظیر کورش، شهروند، اتکا و... جهت استفاده اعضا با اعمال تخفیف‌های مناسب.

8- کمیسیون طرح و برنامه

1/8- تکمیل و ارائه طرح‌هائی که از سال قبل به کمیسیون ارجاع شده حداکثر تا تاریخ 1/ 2/ 1397.

2/8- ارائه طرح و برنامه جهت رفع مشکلات یا بهبود خدمات حداقل هر سه ماه یک طرح.

3/8- استفاده از انتقادات وارده به هیئت مدیره در تهیه طرح و برنامه‌های مربوط به بهبود عملکرد.

9- کمیسیون مجلس و قانونگذاری

1/9- رایزنی جهت برقراری جلسه با اعضای کمیسیون حقوقی مجلس حداکثر تا تاریخ 1/ 3/ 1397.

2/9- هماهنگی مستمر و لازم با نمایندگان محترم مجلس و سایر مقامات در خصوص تهیه طرح یا ارائه لایحه در خصوص تصویب قانون دفاتر ازدواج و طلاق.

3/9- ایجاد ارتباط مستمر با مرکز پژوهش‌های مجلس.

10- کمیسیون نظارت، بازرسی و حل اختلاف

1/10- انجام کلیه مقدمات لازم در خصوص برخورد با دلال‌ها و افرادی که به طرق مختلف در امور دفاتر ازدواج و طلاق دخالت نموده پیرو توافق حاصله با دادستانی محترم کل کشور و اداره کل اماکن نیروی انتظامی.

2/10- آماده شدن مقدمات لازم جهت انجام بازرسی ارجاعی از اداره ثبت تهران و تعیین افراد در مناطق مختلف تهران حداکثر تا تاریخ 1/ 2/ 1397.

3/10- برگزاری کلاس توجیهی برای سردفترانی که قرار است به عنوان بازرس کانون عمل کنند حداکثر تا تاریخ 1/ 3/ 1397.

4/10- فراهم نمودن انجام بازرسی پس از اجرائی شدن طرح ساماندهی ازدواج موقت عادی در سراسر ایران از طریق همکاری با شعب استانی.

 

با آرزوی موفقیت

رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق

علی مظفری

 

محسن منتشلوسه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۸:۵۶

باسلام وخسته نباشید خدمت بزرگواران اکثر برنامه ها برای دفاتر تهران مفید هست وشامل دفاتر شهرستانی نمیشه

مدیر

سلام 

برنامه های پیگیری شده مفید فایده همه سردفتران ازدواج و طلاق کشور هست و به تهران خلاصه نمیشود.

مثل ساماندهی عقد های موقت، طرح استاد مشاور و....

محمدرضا رضوانی الانقسه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ۱۹:۴۵

اززحمات جناب مظفری بزرگواربخاطرتهیه وارسال این نامه وزین سپاسگذارم

مدیر

با تشکر