۱۴۰۲ دوشنبه ۲۰ آذر

اولین همایش سراسری کانونها و جوامع سردفتران ازدواج و طلاق

تاریخ شنبه 22 اردیبهشت 1397

اولین همایش سراسری کانون‎ها و جوامع سردفتران ازدواج و طلاق در مشهد مقدس بمدت دو روز در تاریخ ۲۰ و ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ برگزار شد. این همایش که برای اولین بار و به دعوت کانون سردفتران ازدواج و طلاق برگزار شد نتایج مثبتی در برداشت.

موضوع همایش عبارت بود از توضیح و توجیه طرح ساماندهی ازدواج موقت و روش‍‍‎های اجرایی آن و توزیع سند ازدواج موقت، توضیح طرح رفع مشکلات موجود در خصوص ثبت طلاق، توضیح شرایط اجرایی طرح استاد مشاور و رونمایی از بج سینه، پرچم رومیزی و پرچم تشریفات و همچنین تحویل حکم مسئولیت شعب استان‌ها.

اولین روز همایش با قرائت دسته‌جمعی سوره والعصر شروع و ریاست کانون سردفتران ازدواج و طلاق بمدت ۲ ساعت شرایط اجرای طرح استاد مشاور و چگونگی تنظیم قرارداد و اهمیت والای آن را برای حضار توضیح دادند که با استقبال اعضا مواجه شد.

متعاقب آن توضیحات لازم در خصوص طرح ساماندهی ازدواج موقت داده شد که پس از اطلاع اعضا از چگونگی فرایند آن و موفقیت‌های حاصل شده با صلواتی بر محمد و آل محمد تشکر خود را اعلام نمودند ضمن اینکه ریاست کانون اعلام کردند تمام سعی و تلاش خود را انجام می‌دهیم تا ان شالله بتوانیم در مراسمی باشکوه در ماه مبارک رمضان با حضور سردفتران و دعوت از مقامات عالی رتبه من‌جمله معاونت قوه قضاییه، دادستان دادگاه ویژه روحانیت، مدیر کل اداره اماکن ناجا و مسئولین سازمان ثبت و ریاست اتحادیه هتل‌داران از طرح مذکور و سند عادی ازدواج موقت رونمایی کنیم. لازم به ذکر است به هر یک از اعضا یک نمونه از سند عادی ازدواج موقت تحویل داده شد که پس از رویت سند مذکور و ملاحظه ویژگی‌های منحصر به فرد آن که به هیچ وجه من الوجوه امکان شبیه سازی یا جعل وجود ندارد همگان اذعان نمودند فی نفسه با چاپ این سند بیش از ۷۰ درصد طرح اجرایی شده است.در پایان روز اول حکم ریاست شعب استان‌های آذربایجان شرقی و البرز طی مراسمی تسلیم نامبردگان شد.

ادامه جلسه که در خصوص سوالات و ابهامات نسبت به طرح ساماندهی ازدواج موقت عادی و روش‌های توزیع سند بود در روز پایانی همایش مورد بررسی قرار گرفت همچنین نمایندگان هر یک از استان‌ها نقطه نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص مشکلات صنفی بیان نمودند ضمنا از نشان رسمی کانون رونمایی و به هریک از اعضای حاضر یک عدد بج سینه جهت نصب بر روی کت یا قبا تحویل شد که با نصب آن وجهه قشنگ و منظمی ایجاد شد همچنین اعلام شد پرچم رومیزی و تشریفات کانون و تابلوی داخلی جهت نصب داخل دفترخانه(موضوع بخشنامه ثبتی) برای سردفتران تهیه و بزودی در اختیار اعضا قرار خواهد گرفت تا نظم و انضباط که مقدمه اتحاد است هرچه سریع‌تر محقق شود.
نتایج همایش:
۱- استان‌های دارای کانون یا شعبه یا جامعه به عنوان پایلوت جهت اجرای اولیه طرح مشخص شدند.
۲- توزیع سند از تاریخ اول خردادماه ۱۳۹۷ آغاز و از طرق شعب استانی انجام خواهد شد که لازم است هرچه سریع‌تر سایر استان‌ها نیز نسبت به تاسیس شعبه استانی اقدام نمایند. 
۳- استان‌ها ظرف ۱۰ روز تعداد دقیق دفاتر ازدواج و میانگین تعداد مورد نیاز سند ازدواج موقت، پرچم رومیزی، پرچم تشریفات و بج سینه را اعلام نمایند. همچنین کلیه دفاتر ازدواج و طلاق سراسر کشور حتی استان‌های دارای کانون یا جامعه نسبت به تکمیل ثبت نام در سایت کانون اقدام نمایند.
۴- سردفترانی که حق عضویت خود را به شعب استانی پرداخت نموده‌اند می‌باید عکس کارت شناسایی صادره از شعب استانی خود را بجای عکس فیش واریزی حق عضویت کانون در سایت کانون بارگزاری نمایند.
۴- تا زمان تاسیس شعبه استانی توزیع سند به دفاتر ازدواج مستقیما از مرکز انجام خواهد شد.
۵- شعب استانی کانون یا جوامع اسامی سردفتران ازدواج و طلاق استان را جهت تدریس در طرح مشاوره زوجین ظرف ۱۰ روز به مرکز اعلام نمایند.
۶- سالیانه یکبار نسبت به برگزاری همایش سراسری به دعوت و میزبانی یکی از استان‌ها اقدام شود. 
جلسه با صلوات بر محمد و آل محمد خاتمه یافت. در پایان عنایات خاص امام رضا علیه السلام مشمول حال همه اعضا قرار گرفت و همگی ناهار روز آخر میهمان امام رضا ع در حرم مطهر رضوی بودند. در پایان از جناب حجه الاسلام آقای آخوندی ریاست محترم جامعه مشهد همچنین آقای عادلی سردفتر محترم ازدواج ۵۱ مشهد به جهت تقبل زحمات فراوان تقدیر و تشکر می‌کنیم.

روابط عمومی کانون سردفتران ازدواج و طلاق