۱۴۰۲ دوشنبه ۲۰ آذر

گزارش برگزاری مجمع عمومی کانون

بازدید 9044 تاریخ دوشنبه 21 خرداد 1397

بنام خدا

اعضای کانون سردفتران ازدواج و طلاق در جلسه مجمع عمومی عادی کانون که به همت هیات مدیره و با حضور مسئولین عالی‌رتبه قضایی در تاریخ 19/ 3/ 97 برگزار شد حاضر شدند.
در این جلسه بعد از قرائت آیاتی از قرآن کریم، جناب آقای مظفری ریاست محترم کانون به ارائه گزارش عملکرد چهار ماهه کانون پرداختند. وی بیان نمودند که در این مدت کوتاه کارهای بسیاری انجام شده و یکی دو مورد کار بزرگ نیز شروع شده و در حال طی مراحل اداری می‌باشد که بزودی سردفتران عزیز از برکات آن بهره‌مند خواهند شد.
ایشان در ادامه به اقدامات ساختاری و صنفی کانون اشاره نمود و تنظیم و تصویب آئین‌نامه اجرائی کانون، ایجاد ده كمیسیون تخصصی با شرح وظائف مشخص و مدون، طراحی و ایجاد پایگاه اطلاع رسانی کانون، طراحی و ثبت آرم و نشان کانون، طراحی مهر کانون، تعیین نقشه راه و وظائف هیئت مدیره و کمیسیون‌ها در سال 1397، طراحی و تهیه نمادهای کانون را از جمله اقدامات ساختاری بیان نمودند.
همچنین در خصوص اقدامات صنفی ایشان افزودند که اصلاح وضعیت دفاتر  طلاق، تنظیم قرارداد با قوه قضائیه در خصوص طرح استاد مشاور، همسان سازی امتیاز دفاتر ازدواج با دفاتر اسناد جهت اخذ دفاتر خدمات قضائی، تنظیم لایحه جامع جهت صدور بخشنامه حضور نماینده در دادگاه انتظامی و مقابله با واسطه‌گری‌ها در امور ازدواج نیز از جمله اقدامات صنفی کانون در این مدت کوتاه می‌باشد.
وی همچنین به صدور 4 بخشنامه در راستای منافع سردفتران ازدواج و طلاق در طی این مدت اشاره نمودند و صدور بخشنامه مبنی بر عدم نیاز به ارسال فیزیک اعلامیه به ثبت احوال، صدور بخشنامه مبنی بر امکان ثبت واقعه ازدواج زوجین دارای سابقه زوجیت عادی، صدور بخشنامه حذف دفتر سنتی طلاق و ایجاد دفتر طلاق الکترونیکی و صدور بخشنامه اجباری شدن ارتباط الکترونیکی دفاتر ازدواج با ادارات، سازمان ثبت، دادگاه‌ها و همچنین با دیگر دفاتر ازدواج و طلاق و اسناد رسمی را از اهم این بخشنامه‌ها دانستند.
در وی در ادامه به اقدامات کمیسیون‌های دهگانه کانون پرداختند و از اقداماتی که توسط مسئولین محترم کمیسیون‌ها انجام گرفته، تقدیر و تشکر نمودند.
ریاست محترم کانون؛ جناب آقای مظفری در آخر به بحث ساماندهی ازدواج موقت بدون ثبت رسمی پرداختند و از ضرورت ساماندهی آن در سه بخش شرعی و قانونی، اجتماعی و صنفی سخن گفتند. وی همچنین به اقدامات مختلفی که در راستای اجرای این طرح بعمل آمده است اشاره نمودند که پس از رونمایی از مجوز سازمان ثبت مبنی بر بلااشکال بودن اجرای صیغه عقد موقت بدون ثبت رسمی توسط دفاتر ازدواج اعضای حاضر با صلواتی بلند تشکر خود را اعلام نمودند.
در ادامه جناب آقای دکتر شیخ‌الرئیس به بیان نکاتی در مورد سردفتران پردختند و از حسن همکاری ریاست عالیه سازمان ثبت دکتر تویسرکانی سپاس گزاری نمودند.
در ادامه این جلسه، ریاست عالیه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور؛ جناب آقای دکتر تویسرکانی در جمع سردفتران ازدواج و طلاق با اشاره به اهمیت ثبت وقایع ازدواج و طلاق گفت: ثبت وقایع ازدواج و طلاق علاوه بر وظیفه قانونی و حاکمیتی یک امر شرعی، اخلاقی و مذهبی است.
وی با اعلام این مطلب افزوند: این‌گونه جلسات و نشست‌ها باعث برکات بوده و در جهت افزایش کارآمدی دستگاه‌ها بسیار مفید می‌باشد. وی افزود: امور ثبتی از امور حاکمیتی است و امور ثبتی است که منشا نظم جامعه است و قانونگذار هم امور ثبتی را از امور حاکمیتی قرار داده است.
رئیس سازمان ثبت اسناد کل کشور افزود: از این رو باید اهتمام جدی برای حفظ جایگاه این حرفه داشته باشیم. امر ثبت وقایع ازدواج و طلاق علاوه بر وظیفه قانونی و حاکمیتی یک امر شرعی، اخلاقی و مذهبی است و جامعه با این نگاه به این موضوع توجه می‌کند.
ریاست محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: نباید این جایگاه از وجه ارزشی و مذهبی خود تنزل پیدا کند و صرفا به عنوان یک شغل به آن دیده شود. بخشی از این کار بر می‌گردد به انتظام بیشتر این امور و تلاش شده است تا انتظام در جامعه هم به واسطه فعالیت شما عزیزان بیشتر شود. اقدامات سازمان ثبت اسناد تاثیر بسزایی در شفافیت امور داشته است به گونه‌ایی که این نظم را بیش از پیش می‌توان در جامعه شاهد بود.
وی در ادامه گفت: برنامه‌ریزی و داشتن برنامه یکی از راه‌های مهم رسیدن به موفقیت است و باید بدانیم که هر برنامه‌ای نیازمند داشتن آمار درست است و امروزه خوشبختانه توانسته‌ایم در حوزه ثبت اسناد، آمار درست و لحظه‌ای داشته باشیم.
وی ادامه داد: کانون سردفتران ازدواج و طلاق باید سازمان ثبت اسناد را یاری دهند تا جایگاه این سردفتران بیش از پیش ارتقا یابد. جایگاه شما سردفتران ترفیع پیدا نمی‌کند مگر اینکه مرّ قانون و مقررات را رعایت کنیم تا اعتماد مردم به ما چندین برابر شود.
وی در بخشی از سخنانش به ضرورت افزایش نظارت‌های درون صنفی اشاره کرد و گفت من معتقدم نظارت‌های درونی از داخل خود این صنف به ما برای رفع برخی آسیب‌ها کمک خواهد کرد.
دکتر تویسرکانی افزودند: یکی از آسیب‌های اجتماعی امروز جامعه، موضوع طلاق است و به نظرم سردفتران ازدواج و طلاق می‌توانند نقش اصلاح‌گری داشته باشند و میان زوجین صلح برقرار کنند. وی از سردفتران ازدواج و طلاق خواست تا در حین ثبت واقعه طلاق تلاش کنند تا علت طلاق به درستی تشخیص داده شود و ثبت شود تا بتوان یک آسیب شناسی درست انجام داد. شاید شما ندانید اما همین تشخیص شما می‌تواند برنامه‌ریزان را برای تصمیم‌گیری درست در جهت منافع جامعه کمک کند.

در پایان این مجمع، به پاس تشکر و سپاس از زحمات انجام شده و حسن همکاری مسئولین، به هر یک از مسئولین عالی‌رتبه قضائی یک جلد کلام الله مجید و لوح تقدیر از سوی ریاست کانون سردفتران ازدواج و طلاق تقدیم شد.

همکاران محترم می‌توانند جهت دانلود و مطالعه گزارش تفصیلی، نموداری و گزارش بازرس از لینک‌های زیر استفاده نمایند.

گزارش دوم عملکرد هیات مدیره کانون سردفتران ازدواج و طلاق

گزارش نموداری عملکرد هیات مدیره کانون سردفتران ازدواج و طلاق

گزارش بازرس هیات مدیره کانون در مجمع عمومی عادی کانون

گزارش سخنرانی ریاست عالی سازمان ثبت در مجمع عمومی کانون در خبرگزاری فارس