۱۴۰۲ سه شنبه ۸ اسفند

کارگاه آموزشی طرح استاد مشاور سردفتران ازدواج و طلاق استان البرز

بازدید 18267 تاریخ جمعه 1 تیر 1397

بسمه تعالی

جلسه کارگاه آموزشی طرح استاد مشاور سردفتران ازدواج و طلاق استان البرز

در این جلسه آموزشی که با حضور سردفتران عضو کانون البرز در تاریخ 31/ 3/ 97 تشکیل گردید مدرس دوره جناب آقای دکتر جوهری؛ معاونت محترم پیشگیری از وقوع جرم استان البرز ضمن بیان سابقه کلاس‌های آموزشی برای زوجین قبل از ثبت رسمی ازدواج به بیان فلسفه تشکیل این کلاس‌ها پرداختند.

استان البرز به عنوان یکی از استان‌های پایلوت طرح مشاوره زوجین از دی ماه 1394 اقدام به تشکیل کلاس‌های آموزشی برای زوجین نمود که به مرور با رفع اشکالات، این کلاس‌ها ادامه پیدا کرد. آنچه در این مجموعه کلاس‌های آموزشی مد نظر است در پنج محور (بهداشت جنسی، روانشناسی زن و مرد، آموزه‌های دینی با رویکرد تحکیم خانواده، مخاطرات فضای مجازی و مباحث حقوقی) مورد بحث و کارشناسی قرار گرفت که ابتداء از قضات حوزه دادگاه خانواده استفاده شده است لکن با عقد قراردادی که فی مابین کانون سردفتران ازدواج و طلاق کشور با معاونت پیشگیری قوه قضائیه بسته شده است مقرر شد از سردفتران ازدواج و طلاق در محور حقوقی استفاده گردد.

در ادامه استاد جوهری مطالب مورد نیاز اساتیدی که قرار است در کلاس‌های بخش حقوقی این دوره‌ها به تدریس مشغول شوند را حول محورهای ذیل بیان نمودند: موضوعات حقوقی اصل عقد و نکاح، شروط ضمن عقد، آثار نکاح، حقوق و تکالیف مشترک زن و مرد، حقوق و تکالیف زوج، حقوق و تکالیف خاص زوجه. مرجع اصلی این مباحث بر اساس مواد قانونی 1102 تا 1111 قانون مدنی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در بخش دوم اين کارگاه، جلسه پرسش و پاسخ که حول محور مطالب بیان شده برگزار گردید سردفتران حاضر در جلسه دغدغه‌ها و مشکلات تجربی خود که مورد استفاده در بخش‌های حقوقی کلاس‌های فوق‌الذکر می‌تواند واقع شود را طرح نمودند. جلسه فوق در ساعت 16 با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد پایان پذیرفت.