۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردین

اعتراض به تعرفه حق التحریر دفاتر ازدواج و طلاق

بازدید 2537

 

 

جناب آقای سید محمد هاشمی مقدم

معاونت محترم سازمان ثبت

سلام علیکم

موضوع ؛ اعتراض به تعرفه

    احتراماً با صلوات بر محمد و آل محمد و تبریک پیشاپیش سال نو نظر به ابلاغ تعرفه حق التحریر دفاتر ازدواج و طلاق و توجهاً به عدم انطباق آن با تورم موجود در جامعه که منجر به اعتراض شدید دفاتر ازدواج و طلاق شده است نظر حضرتعالی را به نکاتی جلب نموده تقاضای بذل توجه و عنداللزوم صدور دستور مقتضی مورد استدعا می باشد .

1-قطعاً استحضار دارید بدلیل واگذاری بیش از ظرفیت دفتر ازدواج در سنوات گذشته و سیر نزولی ازدواج در جامعه و محدود بودن خدمات دفاتر ازدواج و طلاق شرایط دفاتر ازدواج از جهت اقتصادی به هیچ وجه در وضعیت مناسب قرارنداشته و در حال تبدیل به یک معضل اساسی برای قوه قضائیه است و باید قبل از تبدیل به مشکلات بیشتر تصمیمی مناسب اتخاذ شود چراکه نه تنها درامد دفتر تکاپوی هزینه های آن را نمی کند بلکه عدم برخورداری این قشر مظلوم از حقوق و مزایای شغلی نظیر بیمه و بازنشستگی موجب دوچندان شدن مشکلات شده است و دلیل آن را می توان استعفای بالغ بر 50 سردفتر ازدواج ظرف 18 ماه گذشته دانست موضوعی که قابل اغماض نیست و اقدام ویژه سازمان را می طلبد .

2-دفاتر ازدواج امیدوار بودند با تصویب تعرفه و واقعی شدن آن بتوانند با انگیزه بیشتری به خدمت مشغول شوندکه متاسفانه با ابلاغ تعرفه نه تنها امید و انگیزه ایشان بیشتر نشد که تبدیل به دو گروه عمده شده اند عده ای از دفاتر مسیر 50 نفر مستعفی را تنها راه نجات خود دیده و در تدارک استعفاء برامده اند و عده ای دیگر اعلام نموده اند ((حال که قوه قضائیه به هر دلیلی تعرفه ای منطبق با واقعیت تصویب نکرده خودمان باید از مردم مطالبه کنیم ))  و عده قلیلی که مجبور به تحمل شرایط هستند .

3-تمام مشکلات دفاتر ازدواج یک طرف قضیه ، خطیر بودن وضعیت شغلی ایشان به جهت ارتباط مستقیم با خانواده و موضوعات خانوادگی طرف دیگر قضیه قرار دارد وقتی مجبور به تحمل تورم افسار گسیخته جامعه هستند و مشاهده می کنند قوه قضائیه حداقل به میزان تورم تعرفه را افزایش نداده چطور انتظار داریم سردفتر طلاق در مقام یک معلم اخلاق زوجین را از طلاق منصرف نماید ؟؟ چگونه می شود انتظار داشت از قوانین و مقررات تخطی نکرده و از مردم بیش از تعرفه مطالبه نکند ؟ وقتی محرز و مسلم است تعرفه ابلاغی به هیچ وجه با شرایط تورمی سنخیت ندارد !!! و هیچ مسیر دیگری جهت تامین هزینه های دفاتر ازدواج منظور نمی شود آیا غیر از این است که عملاً دفاتر را به تامین هزینه های خود به طرق دیگر سوق داده ایم ؟ مگر دفاتر ازدواج و طلاق از همین مردم نیستند ؟ چرا و به چه استنادی محکوم به تحمل شرایط تورمی هستند ولی درآمد ایشان نباید تامین کننده هزینه ها باشد ؟

4-ریاست محترم قوه قضائیه با شعار مبارزه با فساد و ایجاد تحول در دستگاه قضائی بر مسند ریاست قوه تکیه و مشغول رسیدگی به امور شدند و بحمدالله نتایج مثبتی نیز همراه داشته است مع الوصف سوالی که برای همگان در حوزه دفاتر ازدواج مطرح و جوابی برای آن وجود ندارد مگر نه این است که مقدمه رفع فساد ، ایجاد شرایط مناسب و از بین بردن ریشه فساد است ؟  به تعبیر دیگر تا زمانی که زمینه فعالیت مناسب ( تامین هزینه ) برای دفاتر ازدواج فراهم نشود مبارزه با فساد عملاً نتیجه بخش نخواهد بود به همین منظور از محضر ایشان سوال می شود دفاتر ازدواج که نهادی وابسته به قوه قضائیه است چگونه و از چه طریق قانونی باید هزینه هایی که حکومت بر عهده ایشان نهاده ( تاسیس دفتر ) تامین نمایند ؟ بخاطر همین شرایط بوده که در گذشته سازمان ثبت دفاتر را مجبور به تهیه دفتر مستقل نمی کرد و سران دفاتر در منزل خود انجام وظیفه می کردند چند سالی است که سازمان ثبت دفاتر را مجبور به تهیه دفتر مستقل نموده ولی از باب تامین هزینه های آن هیچ تدبیری اتخاذ نشده است !!! وقتی برابر آمار واحد فناوری سازمان میانگین ثبت واقعه ازدواج در دفاتر سراسر کشور 9 واقعه در ماه است آیا مشاوران محترم ایشان محاسبه نکردند چگونه سردفتر باید با ماهیانه 3.600.000 تومان تمام هزینه های دفتر ، کارمند و خانواده را تامین نماید ؟  در این شرایط آیا می توان از دفاتر انتظار رعایت دقیق مقررات داشت ؟

در مجموع ضمن تشکر مجدد از تمام زحماتی که برای دفاتر ازدواج و طلاق متحمل شده اید به جهت شرایط حاد دفاتر ازدواج که به هیچ وجه من الوجوه قابل قیاس با دفاتر اسناد رسمی نمی باشد همچنین به جهت جلوگیری از تعطیلی دفاتر ازدواج تقاضا می شود جهت تسریع در تکمیل فرایند گواهی امضاء و تصویب نظامنامه دفاتر ازدواج و طلاق که تمام مراحل مقدماتی وکارشناسی آن در سازمان ثبت به پایان رسیده و به جهت افزایش خدمات می تواند کمک موثری برای دفاتر ازدواج باشد و تا حدودی امکان ادامه فعالیت را برای دفاتر فراهم می کند دستورات لازم را صادر فرمائید . پیشاپیش از بذل توجه حضرتعالی سپاسگزاری می کنم

 

                                                                                                  با تقدیم احترامات فائقه

                                                                                             کانون سردفتران ازدواج و طلاق

                                                                                                         علی مظفری